+(00) 123-345-11

Pożar samochodu - wiesz co robić?! - OSP Świerzawa

Pożar samochodu - wiesz co robić?! - OSP Świerzawa

Pożar samochodu - wiesz co robić?!

  • Mateusz Ratajczak

Wielu z nas przytrafiło się widzieć lub nawet doświadczyć pożaru samochodu, wskutek jego przegrzania, awarii instalacji elektrycznej lub jakiegokolwiek innego powodu. Wyobraźmy sobie teraz sytuację, gdy jedziemy drogą, zza zakrętu wydobywa się ogromny kłąb dymu, po czym w trakcie dojazdu zwracamy uwagę na ledwo widoczny tył samochodu. Wniosek? Przed nami ma miejsce pożar samochodu. 

Czy wiecie jak zachować się jako kierowca takiego pojazdu? Co zrobić, gdy będziemy świadkami takiego zdarzenia?

Otworzyć jak najszybciej maskę, używając gaśnicy, aby ugasić pożar? Pewnie!!! Jeśli mamy na samochodzie minimum 12-kilogramową gaśnicę proszkową, pożar dopiero się rozpoczął i mamy szansę na uratowanie samochodu! 

Co więc zrobić, aby ugasić pożar, który wystąpi w trakcie jazdy? Odpowiadamy poniżej:

  • BEZPIECZEŃSTWO TWOJE I PASAŻERÓW — przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo swoje oraz swoich pasażerów. Pomimo stresu oraz nadmiaru adrenaliny, musisz być bezpieczny. Nie ugasisz pożaru, jeśli w trakcie jego gaszenia, wejdziesz pod inny pojazd. 
  • ZWIERZE NA POKŁADZIE — Pamiętaj, że w wyniku stresu, zwierzęta, które dobrze znasz i na ogół są spokojne, mogą zachowywać się nietypowo. Masz mało czasu, ale najbezpieczniej, abyś zwierze ulokował w miejscu z dala od drogi, zapinając je na uwięź, mocując jednocześnie do miejsca, w którym bezpiecznie przeczeka całą sytuację. O ile masz ze sobą pasażera, który jest w stanie pomóc, możesz go o to poprosić, aby nie marnować czasu. Już w trakcie zabezpieczania zwierzęcia, taka osoba może zadzwonić po pomoc, z niezbędnymi informacjami. 
  • NIE PODNOŚ MASKI! — Tak, tak! Jeśli obok Ciebie, jakimś trafem, nie przejeżdża akurat wóz strażacki, pamiętaj, aby nie podnosić maski do góry. Spowoduje to sytuację, w której ogień nie tylko może się szybko rozprzestrzenić, jednak także wyrządzić Ci większą krzywdę. 
  • TŁUM POŻAR — Podczas używania gaśnicy musisz pamiętać, że najważniejsze jest stłumienie samego pożaru. Prawdopodobnie i tak elementy typu instalacja elektryczna, przewody paliwowe i kilka innych, nie będą się już nadawać do eksploatacji. Mimo to, dzięki temu, zyskasz czas na to, aby najbliższa jednostka straży pożarnej dojechała na miejsce i dokończyła to, co zaczniesz. Popularnie stosowane gaśnice samochodowe, są niewystarczające, aby ugasić pożar, jednak jeśli zareagujemy odpowiednio szybko i z głową, mamy szansę na częściowe uratowanie pojazdu.

JESTEŚ ŚWIADKIEM TAKIEGO ZDARZENIA? Nie wahaj się przekazać swojej gaśnicy. To niewielki koszt, w stosunku do tego, ile może pomóc, gdy właścicielowi takiego pojazdu skończy się środek w jego gaśnicy. Niestety, mieliśmy okazję słyszeć już różne odpowiedzi z relacji świadków, gdy inni kierowcy nie chcieli przekazywać swoich gaśnic z różnych powodów. Choćby z "a kto mi za nią odda pieniądze", "ja nie będę później szukał gaśnicy po marketach, bo się śpieszę" i wiele innych. Zawsze miejcie w głowie obraz, w którym to Wy potrzebujecie pomocy!

Jak wygląda wzorowa pomoc innemu kierowcy? Widać ją na zdjęciach, które udostępniamy za zgodą sąsiedniej jednostki OSP Kaczorów, gaszącej dziś (tj. 25.08.2021r. - pożar samochodu) pojazd, w którym maksymalnie zminimalizowano szkody. Prosimy o to, byście wszyscy brali przykład z tego zdarzenia!

Fot. OSP Kaczorów

Chcesz zobaczyć podobne informacje?

Zobacz jeszcze

<blockquote><img src="https://icons.iconarchive.com/icons/wikipedia/flags/1024/UA-Ukraine-Flag-icon.png" width="100" class="note-float-left" style="float: left; margin: 15px;">Шановні біженці. Зважаючи(...)

W związku z kilkoma zapytaniami, jakie otrzymaliśmy dotychczas, chcielibyśmy jednoznacznie(...)

Od dziś, dzwoniąc pod numer alarmowy, nie zostaniesz połączony z(...)

Świetnie wpisująca się kampania, której komentować nie trzeba. Pomimo iż(...)

Od dłuższego czasu w sieci możemy trafić na różnego typu(...)

Jeśli masz ochotę, ucz się z nami!

Sprawdź czy wiesz!

Test ma za zadanie zweryfikować wiedzę ogólną na poziomie średnim.

Kurs ma na celu weryfikację podstawowych umiejętności udzielania pierwszej pomocy, osobom poszkodowanym.