75 713 53 38

998 na 112 - OSP Świerzawa

998 na 112 - OSP Świerzawa

998 na 112

  • Mateusz Ratajczak

Od dziś, dzwoniąc pod numer alarmowy, nie zostaniesz połączony z najbliższą komendą tylko z Centrum Powiadamiania Ratunkowego (tzw. "CPR"). Ma to swoje plusy, ale także minusy tak jak w przypadku wielu rzeczy. 

Sam numer 112 funkcjonuje w Polsce już dłuższy czas, jednak dopiero od niedawna zaczyna funkcjonować jako główny numer alarmowy dla wszelkiego rodzaju zdarzeń. Ma to na celu przede wszystkim podejmowanie decyzji przez osoby wyszkolone w tym celu, jakie służby powinny zostać wysłane na miejsce zdarzenia. Sam numer 998 będzie nadal funkcjonował, jednak wszystkie połączenia przychodzące zostaną automatycznie przekierowane na numer 112.

Przełączyło na 112? Pamiętaj o kilku rzeczach!

Jako operatorzy ratunkowi, w większości przypadków (o ile nie we wszystkich) nie będą znali terenu, po którym aktualnie się będziesz poruszał. Pamiętaj, aby podczas zgłoszeń bardzo dokładnie opisywać miejsce, w którym doszło do zdarzenia. 

Będąc osobą zgłaszającą, staraj się bardzo dokładnie opisać to, co się stało, a także jakie są tego skutki. To bardzo ważne! Aby uzmysłowić ten fakt, wyobraźmy sobie przykładowe sytuacje:

  • CPR otrzymuje zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, w którym miało miejsce zdarzenie drogowe, z udziałem samochodu osobowego oraz ciągnika rolniczego. "Kierowcy obu pojazdów samodzielnie je opuścili i nie potrzebują pomocy medycznej". Bardzo prawdopodobne jest wysłanie przez CPR powiadomienia jedynie do patrolu policji, który przyjedzie zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Jednak po jego dojeździe na miejsce, okazuje się, że o ile kierowca pojazdu osobowego nie ma obrażeń, o tyle kierowca ciągnika rolniczego uderzył głową w szybę i silnie krwawi a spod pojazdu osobowego ma miejsce silny wyciek płynów eksploatacyjnych przedostających się z kolei do przydrożnej rzeki.
    W takim przypadku na miejscu powinna znaleźć się natychmiast przynajmniej pobliskie OSP/PSP wraz z Zespołem Ratownictwa Medycznego. Wskutek tego wydłuża się czas reakcji służb, a na miejsce wzywani są pozostali, dopiero przez patrol policji zgłaszający taką potrzebę.
  • CPR otrzymuje zgłoszenie o pojeździe osobowym który „spadł do rzeki” w miejscowości X. Jest niedziela, około 6 rano a na nogi stawiane są wszystkie możliwe służby. W trakcie dojazdu do miejsca zdarzenia okazuje się, że podano nieprawidłową miejscowość i zdarzenie ma miejsce w zupełnie innym rejonie, niż wszyscy są wysłani. 

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby bardzo dokładnie i spokojnie odpowiadać na wszystkie pytania. Jeśli w pobliżu jest jakiś punkt orientacyjny, który znajduje się obok miejsca zdarzenia, warto go podać, aby operator przekazał taką informację do odpowiednich służb. Dzięki temu nie tylko wiemy gdzie jechać, ale w wielu przypadkach wiemy, którędy dojechać szybciej. 

Jeśli są osoby poszkodowane, nawet jeśli twierdzą, że nie potrzebują pomocy medycznej, warto ocenić sytuację i przedstawić ją w swojej wersji, operatorowi, który musi polegać na tym, co usłyszy i nie ma możliwości samodzielnej oceny sytuacji.

 

Słyszysz samochody ratownicze? Pomóc trafić do celu!

Pomimo że jako jednostka OSP jeździmy w większości przypadków po terenie, który znamy, nie zawsze w samochodzie znajdują się ci sami ratownicy. Jeśli istnieje ryzyko, że ratownicy przejadą zjazd na posesję, bo będzie niewidoczny, mogą pomylić drogi na skrzyżowaniach czy droga dojazdowa do miejsca zdarzenia wiedzie przez nieoczywistą lokalizację — POMÓŻ NAM TRAFIĆ DO CELU!

Nie musisz robić tego osobiście, mając w okolicy osoby postronne, wskaż na konkretną, jedną z nich, aby udała się w miejsce widoczne i wskazała, którędy mamy dojechać możliwie najbliżej do miejsca zdarzenia.

 

NIGDY NIE ROZŁĄCZAJ SIĘ PIERWSZY!

Chcesz zobaczyć podobne informacje?

Zobacz jeszcze

POMÓŻ NAM - TO NIC NIE KOSZTUJE</p><br></p>1,5% TAK NIEWIELE A(...)

Statystyczne podsumowanie 2022 roku</p>Ochotnicza Straż Pożarna w Świerzawie w 2022(...)

<blockquote><img src="https://icons.iconarchive.com/icons/wikipedia/flags/1024/UA-Ukraine-Flag-icon.png" width="100" class="note-float-left" style="float: left; margin: 15px;">Шановні біженці. Зважаючи(...)

W związku z kilkoma zapytaniami, jakie otrzymaliśmy dotychczas, chcielibyśmy jednoznacznie(...)

Świetnie wpisująca się kampania, której komentować nie trzeba. Pomimo iż(...)

Wielu z nas przytrafiło się widzieć lub nawet doświadczyć pożaru(...)

Od dłuższego czasu w sieci możemy trafić na różnego typu(...)

Jeśli masz ochotę, ucz się z nami!

Sprawdź czy wiesz!

Test ma za zadanie zweryfikować wiedzę ogólną na poziomie średnim.

Kurs ma na celu weryfikację podstawowych umiejętności udzielania pierwszej pomocy, osobom poszkodowanym.