O NAS

 

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Świerzawie jest największą jednostką na terenie gminy. Jesteśmy w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Można zaryzykować stwierdzeniem, że jest zarazem „małym posterunkiem PSP” na południu powiatu złotoryjskiego. Jednostka ma swoją siedzibę w budynku na północnym krańcu miasta. Na swoim wyposażeniu posiada 3 samochody gaśnicze i 2 samochody specjalne.

Specyfika rejonu i spora odległość od JRG PSP w Złotoryi powoduje, że OSP w Świerzawie musi radzić sobie z większością zdarzeń przynajmniej w pierwszej ich fazie sama lub przy współudziale innych jednostek gminy. W 2014 roku odnotowano łącznie 208 wyjazdów, w tym gaszeniu pożarów 61, likwidacji miejscowych zagrożeń 145, alarmy fałszywe 2 razy. Pamiętamy rok 2001 gdzie przekroczono magiczną cyfrę 421 zdarzeń! Pożary, wypadki samochodowe i inne miejscowe zagrożenia, jednym słowem cała gama zdarzeń, to standard dla strażaków ze Świerzawy. W mieście dominuje zabudowa zwarta, kilkupiętrowa. Przez teren gminy przebiega ruchliwa trasa droga wojewódzka z Jeleniej Góry do Legnicy, na której często dochodzi do wypadków, zwłaszcza przy granicy z powiatem jeleniogórskim. Dodatkowo OSP Świerzawa często wyjeżdża do zdarzeń na terenie całej gminy. Ze względu na najlepszą mobilność i krótki czas wyjazdu. Mamy dobrą renomę w PSK w Złotoryja i nie tylko.  W celu skutecznej likwidacji tylu groźnych zdarzeń zakupiono m.in. nowoczesne uzbrojenie osobiste, sprzęt hydrauliczny, nadciśnieniowe aparaty powietrzne, zestawy PSP R1 oraz inne pomocne akcesoria. Remiza wyposażona jest w sprzęt łączności i selektywnego alarmowania. W pomieszczeniach remizy można także obejrzeć liczne trofea zdobyte przez strażaków.  Bardzo poszukiwani są chętni do czynnego członkostwa w OSP Świerzawa.

Park samochodowy jednostki to przede wszystkim samochód gaśniczy GBA 2,5/16 Star 244 po karosacji, wykonanej przez zakład Bonex. Samochód posiada kabinę modułową do przewozu 6 osób oraz zmodyfikowany przedział na sprzęt. Zbiornik i autopompa pozostały niezmienione z pierwotnej wersji pojazdu GBA. W sąsiednim garażu stoi lekki samochód ratowniczy na podwoziu Ford Transit. Przeznaczony jest przede wszystkim do ratownictwa drogowego, jednak posiada także zbiornik na wodę o pojemności 100 litrów, agregat wysokociśnieniowy, zestaw PSP R-1 z deską, zestaw hydrauliczny Lukas w tym, nożyce, wspornik progowy, piła spalinowa. Do większych zdarzeń można zadysponować także ciężki samochód gaśniczy GCBA 6/32. W garażu ZLG stacjonuje podnośnik hydrauliczny o maksymalnym wysięgu roboczym 18 metrów. W 2010 roku zakupiono nowy samochód ratowniczo – gaśniczy marki Renault Midlum 4×4 wyposażony w zestaw ratownictwa drogowego Lukas, piły i przecinarki do stali i betonu, wentylator oddymiający, agregat prądotwórczy z masztem pneumatycznym 2 x 1000 W, pompy szlamowe spalinowe i elektryczne oraz aparaty powietrzne nadciśnieniowe i wiele innego sprzętu.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.