DODATEK DO EMERYTURY LUB RENTY

Pojawiła się inicjatywa ustawodawcza mająca na celu doprowadzić do przyznania dodatków do emerytur dla członków OSP, którzy przez wiele lat uczestniczyli w działaniach ratowniczych. Obecnie są procedowane dwie poselskie inicjatywy ustawodawcze wniesienie do Sejmu przez grupy posłów.

Pierwszą z nich jest projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje przyznanie dodatku do emerytury dla członków ochotniczych straży pożarnych, którzy co najmniej przez 20 lat brali czynny udział w działaniach ratowniczych. W projekcie mowa jest o służbie w ochotniczej straży pożarnej. Dodatek do emerytury przysługiwałby tym strażakom ochotnikom, którzy brali udział w co najmniej połowie wszystkich akcji jednostki.

Drugą to projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz nie których innych ustaw. Przewiduje on dodatek do emerytury w wysokości 20 zł za każdy udokumentowany rok bycia czynnym członkiem ochotniczej straży pożarnej, Jest to znacznie korzystniejszy projekt dla strażaków ochotników od powyżej opisanego projektu, jak również od projektu obywatelskiego.

Ponadto Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej ,,Samoobrona dla Ochotniczych Straży Pożarnych” zbiera podpisy pod projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej, który przewiduje, że na wniosek członka OSP, który udokumentuje co najmniej 35-letni staż członkowski w OSP, przysługuje 10% dodatek do emerytury lub renty, lecz nie wyższy niż 200 zł miesięcznie.