ROZWAGA W ŻYCIU POMAGA

„ROZWAGA W ŻYCIU POMAGA” – zajęcia edukacyjne w Gimnazjum w Świerzawie Pod takim hasłem zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne dla uczniów klas I w Gimnazjum w Świerzawie. Zajęcia miały na celu przedstawienie uczniom jak zachować się będąc świadkiem zdarzenia oraz jak praktycznie udzielać pierwszej pomocy przedlekarskiej osobom poszkodowanym. Prowadzącymi zajęcia byli strażacy z OSP w Świerzawie w osobach: Waldemar Kwieciński oraz Piotr Kocik. Strażaków wspierali „Ratownicy- Gimnazjaliści”, czyli starsi koledzy i koleżanki pierwszaków.

Uczestnicy oprócz zajęć teoretycznych mogli praktycznie przeprowadzić RKO na fantomie AMBU MEN C, w który wyposażona jest szkolna pracownia. Nie małą atrakcją było także umiejętne „zapakowanie” poszkodowanego na deskę ortopedyczną oraz jazda po rowerowym torze przeszkód.

Spotkanie było także okazją do zapoznania się z zawodem strażaka. Uczniowie zadawali wiele ciekawych pytań w tym zakresie, interesowali się kwestią: Jak zostać strażakiem? Chętni mogli przymierzyć strój strażaka i wypróbować kilka podstawowych przyrządów, stanowiących podstawowe wyposażenie strażaka. Podsumowując spotkanie uczniowie uczestniczyli w przygotowanym QUIZ-ie, za co w nagrodę otrzymali znaczki i opaski odblaskowe, które na okres szybko zapadającego zmroku będą przez nich wykorzystywane do polepszenia ich widoczności. art. Piotr Melnarowicz